schemat systemu "Gewerbe" oferowanego polskim agencjom opieki

schemat systemu "Gewerbe" oferowanego polskim agencjom opieki

Na prośbę polskich agencji opieki dokonany został przegląd jednego z systemów „Gewerbe” proponowanego polskim agencjom opieki przez niemieckich „oparatorów” i pośredników.

 

ZAWIŁY SYSTEM UMÓW I ROZLICZEŃ

Opiekunka podpisuje umowę z Rodziną i wystawia jej fakturę.

Umowę w imieniu Opiekunki podpisuje Polska Agencja Opieki.

Fakturę w imieniu Opiekunki wystawia Polska Agencja Opieki korzystając z pomocy Niemieckiego Biura Pośrednika.

Za usługę obsługi samozatrudnienia opiekunki Polska Agencja Opieki wystawia opiekunce fakturę.

Rodzina płaci część Opiekunce i drugą część przelewa na podstawie odrębnej umowy cesji wierzytelności Polskiej Agencji Opieki - tytułem częściowej zapłaty faktury wystawionej przez Opiekunkę.

Niemieckie Biuro Pośrednika wystawia Polskiej Agencji Opieki fakturę za wsparcie prawne, podatkowe, księgowe i administracyjne.

Dodatkową fakturę Opiekunka dostaje na koniec roku od Niemieckiego Biura Pośrednika z tytułu rozliczenia rocznego z niemieckim urzędem podatkowym.

Dodatkową fakturę Rodzinie wystawia Druga Spółka Niemieckiego pośrednika. 

PODSUMOWANIE:

System jest zawiły dla wszystkich podmiotów uczestniczących w operacji: 

A) Opiekunka

  • Nie zarabia więcej, niż w systemie delegowania w oparciu o A1, UZ i EKUZ.
  • Nie otrzymuje umowy, A1, EKUZ i świadczeń zdrowotnych z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Rejestruje działalność w Niemczech.
  • Podpisuje niezrozumiałe i zawiłe dokumenty, których nie rozumie.
  • Otrzymuje od niemieckich urzędów podczas i przede wszystkim po zakończeniu współpracy relewantną korespondencję.
  • W przypadku odejścia z systemu i powrotu do zatrudnienia oraz delegowania naraża się na szykany, szantaż i brak wsparcia/kosztowne wsparcie w przypadku otrzymania korespondencji urzędowej.
  • Uzależniona zostaje od operatorów niemieckich.
  • Opiekunka musi od dochodów zapłacić dodatkowo PIT w Polsce: jej dochód nie jest transparentny, ponieważ administracja skarbowa widzi tą działalność w fakturach kosztowych, które generuje polska agencja opieki; polska agencja opieki otrzymuje pokaźne przelewy z zagranicy od Rodziny nie wystawiając jej faktury - w przypadku bardzo prawdopodobnych czynności sprawdzających prowadzonych przez polską administrację skarbową, polska agencja opieki musi ujawnić całą konstrukcję i także działalnośćopiekunki, która nie została opodatkowana w Polsce.
  • Opiekunka jest narażona na bezpośredni pozew rodziny w przypadku ekscesów alkoholowych, podejrzenia o kradzież, niezadowolenia z poziomu świadczenia usług. Opiekunka pozywana jest w Niemczech i ponosi jako przedsiębiorca znaczące koszty zastępstwa procesowego. Pozew i pisma procesowe doręczane są pod adres, pod którym polska agencja opieki przy pomocy niemieckiego pośrednika zarejestrowała opiekunce fikcyjną działalność gospodarczą. Opiekunka w przypadku sporu zależna jest od współpracy z niemieckim pośrednikiem (doręczenia pism urzędowych, sądowych etc.).
  • Opiekunka ponosi ryzyko opóźnień w zapłacie należności za świadczone usługi. Od niezadowolonej i niepłacącej rodziny będzie dochodziła należności na kosztownej drodze sądowej.
  • Opiekunka jest wściekła na polską firmę za uwikłanie jej w zawiły i niekorzystny dla niej system, z którego bez profesjonalnej pomocy nie może wrócić do legalnego zatrudnienia i delegowania w oparciu o UZ, A1 i EKUZ. 

B) Polska Agencja Opieki

  • Oddaje wszystkie dane opiekunki i dotychczasowych rodzin niemieckiemu pośrednikowi.
  • Jest faktycznym operatorem przestępczego systemu: w razie kontroli legalności to do polskiej agencji opieki przyjdzie policja federalna, ZOLL i niemieckie instytucje zabezpieczenia społecznego. Polska firma poniesie koszty obrony prawnej w przypadku stwierdzenia, że system jest faktycznym obejściem zatrudnienia. Polska spółka będzie faktycznym pracodawcą zobowiązanym do zapłacenia składek w Niemczech.
  • Polska agencja opieki przekonuje opiekunkę
    • do podpisania niezrozumiałych i zawiłych dokumentów,
    • do rezygnacji ze statusu zatrudnienia w Polsce w oparciu o UZ, legalnej A1,                    składki zapewniającej pełne świadczenia zdrowotne na system samozatrudnienia w Niemczech.
  • Do Polskiej Agencji Opieki opiekunka zwraca się w przypadku otrzymania pism z urzędów niemieckich.
  • Opiekunka najpóźniej przy rozliczeniu rocznym dostrzeże, że została „oszukana” przez Polską Agencję Opieki, która „zabiera” jej miesięcznie dużą część kwoty. 

PODSUMOWUJĄC:

System służy kradzieży opiekunek przez niemieckiego pośrednika od Polskiej Agencji Opieki i tym samym likwidacji polskich agencji opieki.

Opiekuna w tym systemie nie zarabia więcej, niż w systemie delegowania. Polska agencja opieki zarabia dużo mniej i jej rola zostaje zdegradowana do roli dostarczyciela opiekunów. Nie ma nad niczym kontroli.

Usunięcie Polskiej Agencji jest proste - Polska Agencja Opieki nie jest zaangażowana w proces – jej rola sprowadza się do dostarczenia opiekunki i „wkręcenia” opiekunki w system.  

Najważniejsze: Polska agencja opieki formalnie jest faktycznym operatorem przestępczego systemu: w razie kontroli legalności to do polskiej agencji opieki przyjdzie policja federalna, ZOLL i niemieckie instytucje zabezpieczenia społecznego. Polska firma poniesie koszty obrony prawnej w przypadku stwierdzenia, że system jest faktycznym obejściem zatrudnienia. Polska spółka będzie faktycznym pracodawcą zobowiązanym do zapłacenia składek w Niemczech.

Wizerunkowy kłopot polskiej agencji opieki: opiekunki mają jej za złe, że wciąga je w niekorzystny dla nich system.

Powrót Opiekunki do zatrudnienia i delegowania do Niemiec w ramach UZ jest dla niej kłopotliwy i wiąże się z konsekwencjami m.in. podatkowymi i administracyjnymi.

 

Doświadczenie 25 lat obsługi kilkuset polskich agencji opieki uczy, że najlepszym i najbezpieczniejszym modelem działania pozostaje delegowanie opiekunek w oparciu o A1 i o polską umowę zlecenia. 

Wszystkie nielegalne modele zatrudnienia/delegowania opisane zostały w Raporcie: www.VerbandPflege.eu/RaportPL 

Jedynym na rynku poprawnym modelem delegowania jest model stworzony 20 lat temu przez Kancelarię Brighton&Wood. Model delegowania stał się popularną Normą „ZERT 6378 Legalna Opieka Domowa” / „ZERT 6378Legale Häusliche Betreuung” na rynku opieki domowej w Niemczech: Zertifizierung„ZERT 6378 Legale Häusliche Betreuung”/2024 | VerbandPflege.eu 

Wszystkie firmy stosujące ten model rozwijają się stabilnie i są w stanieskalować swój biznes.

 

Jeżeli macie Państwo więcej pytań n/t świadczenia usług opiekuńczych w Niemczech i delegowania opiekunów do Niemiec w sposób poprawny, legalny i jednocześnie zyskowny oraz skalowalny, zapraszamy na wewnętrzne szkolenie.

 

Poprowadzi je dla Państwa Tomasz Major, twórca Kancelarii Brighton&Wood i ELYSIUM. Tomasz Major od ponad 25 lat wspiera polskie firmy delegujące opiekunów do Niemiec; to od wielu lat strategiczny doradca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. W ostatnich kilkunastu latach z jego pomocą, bazując na jego modelach delegowania, dokumentacji i strategiach kilku przedsiębiorców urosło od zera (start-up) do lidera rynku opieki domowej w Niemczech. Tomasz Major jest autorem ponad 300 publikacji książkowych i artykułów poświęconych opiece domowej w Europie. Jest też jedynym europejskim Global Speaker, prezentującym inwestorom z całego świata europejski rynek opieki domowej: Global Speakers Bureau: Motivational, Keynoteand Public Speakers.

 

Kancelaria Brighton&Wood i ELYSIUM obsługują na stałe najbardziej dynamicznie rozwijające się polskie agencje opieki; to elitarna grupa kilkudziesięciu firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech oraz kilkanaście wiodących firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. 

Kancelaria Brighton&Wood, ELYSIUM i Global Employment stworzyły dla firm delegujących opiekunów do Niemiec unikalny system kompleksowego wsparcia: www.Elysium-Europe.eu/opieka 

Brighton&Wood | ELYSIUM:

  • 25 lat skutecznej obsługi firm delegujących
  • ponad 1000 firm delegujących konsultowanych i obsługiwanych na stałe w ostatnich 25 latach
  • ponad 10.000 spraw sądowych z ZUS prowadzonych w ostatnich 25 latach przez prawników procesowych Brighton&Wood (adwokatów i radców prawnych)
  • ponad 40.000 pracowników i zleceniobiorców delegowanych w każdym roku przez firmy konsultowane i obsługiwane przez Brighton&Wood | ELYSIUM
  • w branży opieki domowej w Niemczech, na przestrzeni ostatnich 20 lat, wszyscy liderzy rynku byli i są obsługiwani na stałe przez Brighton&Wood
  • kontakt: www.BrightonWood.com i www.Elysium-Europe.eu/opieka

 

W postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez ZUS, w sporach z niemiecką administracją oraz z opiekunkami polskie agencje opieki reprezentowane są przez doświadczony zespół prawników Brighton&Wood wspierany przez wyspecjalizowany w postępowaniach kontrolnychi sądowych dział kadr i płac ELYSIUM. W przypadku wydania przez ZUS decyzji niesatysfakcjonującej płatnika, ale też w przypadku spraw sądowych wytoczonych przez opiekunki prawnicy procesowi (adwokaci i radcowie prawni), mający wieloletnie doświadczenie w sprawach kasacyjnych przeciwko ZUS przed Sądem Najwyższym prowadzą w imieniu polskiej agencji opieki całe postępowanie, mając na względzie w szczególności zagadnienia związane z odpowiedzialnością zarządu. 

Kancelaria Brighton&Woodoraz ELYSIUM sporządzają dla firm delegujących opiekunki do Niemiec struktury wpełni legalne, zyskowne i bezpieczne dla właścicieli oraz osób pełniących kluczowe funkcje w spółkach delegujących. Dokumentacja przygotowywana przez Brighton&Wood oraz ELYSIUM zapewnia firmom opiekuńczym wysokie zyski oraz bezpieczeństwo prawne. 

Do grona stałych klientów Brighton&Wood i ELYSIUM trafiają wyłącznie firmy rekomendowane przez Tomasza Majora.

 

Kontakt ws. wewnętrznego szkolenia z Tomaszem Majorem:
https://elysium-europe.eu/form

 

Wewnętrzne szkolenia odbywają się w biurach Brighton&Wood oraz ELYSIUM w:
Warszawie, Opolu, Krakowie, na Mazurskim Lotnisku Radzieje (summer office) oraz w zagranicznych biurach w Berlinie (D) i Nicei (F)
Biura | Brighton&Wood |European Employment Lawyers & Advisors (brightonwood.com)

 

Seminarium dla Praktyków
Kraków | Warszawa | Gdańsk | Opole

O terminach seminarium dla Praktyków informujemy 4 tygodnie przed wydarzeniem

Seminaria Online
Delegowanie dla Praktyków w każdy wtorek od 10.00 - 12.00